Stort indsamlingsprojekt lykkedes – Zenniz Smart Courts
Projektleder Frederik Hausner Petersen er meget stolt over resultatet af det projekt, han satte i værk i starten af året 2025.
Her løftede han nemlig sløret for et nyt indsamlingsprojekt – et projekt, hvor medlemmer i klubben skulle fundraise 100.000,- til indkøb af to smart court systemer til to af klubbens indendørsbaner.
Vi har netop afsluttet forhandlingerne og har nu underskrevet kontrakten med Zenniz. Systemerne bliver installeret i februar måned 2026, og vi glæder os helt vildt til at kunne introducere dem til alle jer medlemmer! Vi holder naturligvis en ”åbningsceremoni”, hvor vi viser systemerne frem, inden de kan benyttes.
Oplægget var oprindeligt, at der skulle fundraises nok midler til at købe 2x Wingfield Box systemer. Men efter en meget succesfuld indsamling med flere midler i hus end først antaget, blev det besluttet at investere i topmodellen inden for smart court systemer i stedet for: To styks Zenniz Generation 2.
Et system, som med banebrydende teknologi kan videooptage, analysere, måle serv, generere træningsøvelser samt meget, meget mere! Systemet har ufattelig mange funktioner, som I kan gøre jer meget klogere på lige her: https://zenniz.com/gen2
Nu skal det handle om, hvordan vi er lykkes med at komme i mål med (atter) et indsamlingsprojekt – senest var i efteråret 2023, hvor vi indsamlede 97.550 DKK til indkøb af et MultiBall-system.
Først og fremmest er det lykkes os at engagere klubbens medlemmer til en gang mere at bidrage med indsamlingen af midler til projektet. Ligesom vores forrige projekt har det været muligt at bidrage på flere forskellige måder – igen med fællesskabet og en samlet klub som nøgleordene for succes.
Vi har arrangeret diverse events for både børn og voksne, hvor overskuddet er gået direkte til projektet – til disse særevents har deltagerbetalingen været noget højere end normalt, men igennem deltagelse har medlemmer både fået en god oplevelse ud af det samtidig med, at de også har bidraget til indsamlingen. For at genere mest muligt overskud har trænerne til nogle af arrangementerne også stillet op helt frivilligt.
Rigtig mange af vores juniorer har igen hjulpet til med at sælge strømper fra den lokale Sport 24 og her herigennem genereret et rigtig flot overskud til projektet. Derudover har vi fået indtægter fra diverse fonde, private donationer fra klubbens medlemmer samt indtægt fra årets POWER CUP klubmesterskaber.
Her kan I se en oversigt over de midler, vi har samlet ind til projektet – tusind tak!
DGI og DIF’s foreningspulje: 57.113,-
Nordea Fonden: 30.000,-
Indtægter fra juniorernes strømpesalg: 26.775,-
Indtægter fra POWER CUP klubmesterskaberne: 25.635,-
Overskud fra vinterferiecamp motionister: 9520,-
Private donationer fra medlemmer: 9100,-
Overskud fra pizzatennisevent: 6105,-
Donation fra POWER: 5000,-
Diverse indbetalinger til MobilePay: 510,-
I alt er der fundraiset: 169.758 DKK (de resterende midler har klubben selv lagt i projektet, bl.a. med midler fra POWER-sponsoratet)
Foruden ovenstående skal der også lyde et tak til ISA Nordic, som arrangerer og sponsorerer leveringsomkostningerne af systemet fra Finland til Farum Tennis Klub.
Afslutningsvist skal der igen lyde et kæmpe TAK til alle klubbens medlemmer, som har bidraget på den ene eller anden måde. Derudover et kæmpe TAK til alle dem, som har sponsoreret midler til projektet og naturligvis også et kæmpe TAK til Frederik, som har kørt projektet i hus.